To, że cukier uzależnia i powoduje szereg problemów zdrowotnych, jest oczywiste. Wie o tym każdy, zarówno ten, który stroni od słodyczy, jak i ci, którzy nie potrafią się bez nich obejść. Niestety, każdy też wie, że redukcja cukru niemal ZAWSZE wychodzi na dobre, zarówno dla zdrowia, jak i formy, a także kształtów ciała. Czy jednak oznacza to, że trzeba zrezygnować ze słodyczy, słodkiego smaku, słodkich napojów? Oczywiście, że… NIE!

Z jakich cukrów warto zrezygnować?

Jak niemal w każdym przypadku, także cukry można podzielić na dobre i złe. I to właśnie rezygnacja z tych złych zazwyczaj jest najtrudniejsza, bo znajdują się we wszystkim, co… dobre. Czego lepiej sobie odmawiać, jeśli chce się zredukować spożycie nieodpowiednich cukrów?

  • Gotowych słodyczy.
  • Słodzonych napojów i dosładzanych soki.
  • Produktów dosładzane sztucznymi słodzikami.
  • Fastfoodów (tak, one także zawierają cukier!), produktów wysokoprzetworzonych, gotowych przekąski, np. chipsów.

Czym zastąpić tradycyjny cukier?

To proste – tym cukrem, który nie jest aż tak przetworzony, jak biały cukier lub naturalnie występującymi cukrami, np. w owocach. Z czego można korzystać? Z czego można wydobyć słodki smak, np. do deserów?

  • Suszone owoce (naturalne, nie kandyzowane, które dodatkowo zawierają cukier). Idealne na przekąski, a namoczone, zmiksowane daktyle doskonale sprawdzą się jako słodzik do deserów.
  • Miód – dodatkowo jest bardzo zdrowy, ale należy pamiętać, że podgrzany traci swoje właściwości prozdrowotne i staje się po prostu cukrem. 
  • Świeże owoce i słodkie warzywa, np. marchew (idealne do robienia domowych soków, koktajli, lodów).
  • Cukier trzcinowy, kokosowy, ksylitol, stewia.

Przede wszystkim – warto czytać składy, w których podany jest rodzaj dodanego cukru. Warto także zastanowić się nad tymi produktami, które mimo iż same w sobie są słodkie (np. jogurty owocowe), są dodatkowo dosładzane. Czy to jest konieczne…? Na szczęście, na rynku nie brakuje produktów, które zawierają naturalnie występujące cukry lub też wykorzystują jego zdrowe alternatywy