Post i dieta, choć teoretycznie oba łączą się z takimi samymi założeniami, a więc zmianami nawyków żywieniowych, w gruncie rzeczy zasadniczo się od siebie różnią. Na czym polega post, a na czym dieta?

  • Post oznacza tymczasowe ograniczenie lub wyeliminowanie określonych produktów z diety, np. słodyczy, alkoholu, mięsa. Może się wiązać z przekonaniami ideologicznymi, być próbą silnej woli lub też mieć na celu oczyszczenie organizmu i odzwyczajenie się od pewnych nawyków (zazwyczaj właśnie słodyczy). 
  • Dieta polega na zmianie nawyków żywieniowych. Może mieć charakter okresowy lub też stały, ale zazwyczaj wiąże się z trwałymi zmianami w myśleniu o jedzeniu. Podyktowana jest uwarunkowaniami zdrowotnymi lub jest dobrowolnym działaniem, jest nastawiona na określone, trwałe rezultaty. 

Kiedy zarządzić post?

Zazwyczaj post kojarzy się z przedświątecznymi okresami w roku i łączy z wyrzeczeniami, dla których tłem są przekonania religijne lub ideologiczne. Post może się również wiązać z chęcią zmiany nawyków, może być swego rodzaju próbą przed przejściem na dietę. Można na kilka dni zrezygnować z danych składników by sprawdzić reakcję organizmu, samopoczucie i… sens swoich przyszłych założeń. Post można sobie przyprowadzać kilka razy do roku, np. w celu oczyszczenia organizmu (spożywając danego dnia np. tylko soki o wysokiej wartości odżywczej). Post NIE JEST trwałym sposobem odżywiania. 

Kiedy wprowadzić dietę?

Na dietę przechodzi się albo z zalecenia lekarza albo dobrowolnie, w celu zmiany nawyków żywieniowych, redukcji lub zbudowania masy, dla wzmocnienia organizmu – powody mogą być bardzo różne. W wielu przypadkach jest nastawiona na stałe zmiany w sposobie odżywiania, mające na celu osiągnięcie trwałych rezultatów – poprawy zdrowia, zmian w wadze i wyglądzie ciała, poprawy jakości życia. O ile można być „na diecie”, co oznacza, że stosuje się i ma się zamiar to robić przez jakiś czas, o tyle post ma zazwyczaj charakter jedno lub kilkudniowy, w których się „pości”. Zasadniczą zmianą jest więc to, że post nie jest sposobem na trwałe zmiany nawyków żywieniowych.