Dieta dla cukrzyków uważana jest za jedną z bardziej problematycznych diet. Nie dlatego, że trudno ułożyć nowy jadłospis, ale przede wszystkim ze względu na konieczność zmiany nawyków żywieniowych, co dla niektórych jest dość drastycznym rozwiązaniem. Jest to jednak niezbędne, jeśli chce się zatrzymać postępy choroby i ograniczyć jej wpływ na organizm. Warto też wiedzieć, że zanim wynaleziono insulinę, to właśnie odpowiednia dieta była jedynym sposobem leczenia cukrzycy!

Dla wygląda dieta dla diabetyka?

Zarówno w przypadku cukrzycy typu I, jak i cukrzycy typu II dieta wygląda podobnie, jednak chorujący z pierwszej grupy nie muszą jej przestrzegać aż tak restrykcyjnie. Nie oznacza to jednak, że nie muszą nic zmieniać! Przede wszystkim, dieta dla cukrzyków opiera się na dyscyplinie kalorycznejrównowadze odpowiednich składników odżywczych i zwracaniu uwagi na indeks glikemiczny produktów. Konieczne są także zmiany w ilości spożywanych posiłków – częstszych, a z mniejszymi porcjami – by nie doprowadzić do nagłego spadku cukru. 

Co można, a czego należy unikać w diecie cukrzycowej?

Patrząc na poniższą tabelę, dieta dla cukrzyków wcale nie wygląda „groźnie”. Dla wieku jednak oznacza to, z czym najtrudniej się pogodzić – przejście na nieco lżejsze jedzenie i, co oczywiste, rezygnację ze słodyczy. 

PRODUKTY ZALECANE W DIECIE DLA CUKRZYKÓW PRODUKTY NIEZALECANE W DIECIE CUKRZYCOWEJ
Produkty bogate w błonnik, który pomaga  obniżyć stężenie glukozy i zapewnia uczucie sytości Tłuste mięso i podroby, tłusty nabiał i żółty ser
Produkty zbożowe pełnoziarniste Produkty wysokoprzetworzone, fastfoody
Wyroby mleczne Dania smażone
Chude mięso i ryby Duża ilość soli, warzyw skrobiowych
warzywa jajka
Owoce w ograniczonej ilości Cukier – słodycze, desery, słodkie napoje
Produkty grillowane, duszone, robione na parze lub pieczone Alkohol

Jeśli ułożenie nowego jadłospisu, mimo bogatego wyboru, stanowi problem, warto skorzystać z gotowego cateringu diety dla cukrzyków na hitdieta.pl. Ułożony przez specjalistów, pozwoli szybko i ze smakiem odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Na co zwracać szczególną uwagę mając problemy z cukrem?

Poza sprawdzaniem kaloryczności posiłków, bardzo ważne jest, by pilnować swojej wagi. Najbardziej narażone na cukrzycę są osoby z nadwagą i otyłe, dlatego dieta dla cukrzyków powinna zawierać dużą ilość białka. Zapewnia on uczucie sytości na dłużej, a kaloryczność posiłków jest znacznie mniejsza. Ważna jest także regularność posiłków oraz… jedzenie jak największej ilości surowych warzyw, które pomagają obniżyć poziom cukru, szczególnie przy cukrzycy typu I.