Paleo dieta, jakże modna w ostatnich latach, zakłada sposób żywienia oparta o naturalne, nieprzetworzone składniki, takie, do jakich mieli dostęp nasi praprzodkowie. Jak łatwo można się domyślić, wyklucza ona szereg składników, które obecnie są powszechne i popularne w diecie, jak przetwory mleczne czy zbożowe. Zdecydowanie nie jest też dla wegetarian, ponieważ zawiera mnóstwo mięsa i ryb. Jakie są główne założenia paleo diety? Co można jeść, a czego należy unikać? Jaki jest jej cel?

Dieta paleolityczna – z czym to się je?

Założeniem paleo diety jest odżywianie w taki sposób, by uniknąć chorób cywilizacyjnych i schorzeń, od których wolni byli także ludzie pierwotni. Wiele mówi się o tym, że jest to dieta, którą mamy zapisaną w genach, od której wywodzi się człowiek i do której powrót może wywołać jedynie pozytywne skutki. Niestety, nie sposób całkowicie odciąć się od gotowych, a przede wszystkich powszechnie stosowanych produktów, dlatego nie jest ona aż tak restrykcyjna. Obecnie jadłospis paleo diety przystosowany jest do możliwości i dostępności produktów, ale mimo wszystko stara się jak najbardziej przybliżyć do menu naszych przodków. 

Co można, a czego należy unikać, będąc na diecie ludzi pierwotnych?

Tabela łatwo obrazuje, co dopuszcza, a co całkowicie wyklucza paleo dieta.

PRODUKTY DOZWOLONE W DIECIE PALEO PRODUKTY, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ W DIECIE PALEO
Mięso – drób, dzikie ptactwo, dziczyzna Przetwory mleczne (jogurty, kefiry)
Warzywa – marchew, pietruszka, seler, sałata (każdy gatunek), kalafior, brokuły, burak, bakłażan, jarmuż, szpinak, koper włoski Warzywa skrobiowe
Owoce – jabłka, śliwki, limonki, cytryny, pomarańcze, banany, gruszki, brzoskwinie, ananasy, grejpfruty, jagody, owoce leśne Produkty przetworzone i wysokoprzetworzone (w tym także mięsne i rybne)
Ryby – śledź, łosoś, sola, flądra, tuńczyk, sardynka, pstrąg, dorsz, halibut Produkty zbożowe, z przetworzonych ziaren (kasze, makaron, pieczywo)
jajka Nasiona roślin strączkowych, w tym orzeszki ziemne
Nasiona, pestki i orzechy Produkty, które zawierają rafinowany cukier, substancje słodzące
Oleje nierafinowane Oleje roślinne

Po co stosować dietę pierwotnych?

Uniknięcie chorób to nie jedyny plus, jakie posiada paleo dieta. Przede wszystkim – pozwala ograniczyć spożycie pustych kalorii. Ze względu na dużą ilość białka, nie jest to jednak dieta odchudzająca. Co więcej, wykluczenie niektórych składników, takich jak gluten czy laktoza, może się łączyć z późniejszymi nietolerancjami tych substancji, możliwe są także niedobory niektórych składników, np. wapnia. Dlatego, chcąc zakosztować diety pradawnych, warto korzystać z odpowiednio zbilansowanego, gotowego cateringu diety paleo od hitdiety.pl, co pozwoli uniknąć szoku i niezdrowych konsekwencji dla organizmu.