Dieta wegetariańska od zawsze wzbudza wiele kontrowersji. Jej zwolenników jest tyle samo, co przeciwników. Opiera się na rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsa, często z przyzwoleniem na spożywanie jaj i nabiału, a czasem także ryb. Powody rezygnacji z mięsa bywają różne, niektórzy robią to ze względów ideologicznych, inni zdrowotnych. Istnieje wiele teorii na temat tego, czy mięso jest niezbędne w diecie człowieka, jednak dyskusja jest wciąż żywa i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. 

Czym zastąpić mięso w diecie?

Mięso jest bogate w białko, żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B, przede wszystkim B1, B2,  niacynę i witaminę B12, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Okazuje się jednak, że nie jest ich jedynym wartościowym źródłem tych składników  – z powodzeniem można je odnaleźć także produktach pochodzenia roślinnego i wprowadzić do diety wegetariańskiej

PRODUKT WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE
Soczewica Białko(ok.30%), witamin, m.in z grupy B, substancje mineralne (potas, magnez, fosfor, wapń),błonnik.
Fasola 22% białka, minerały (potas, wapń, fosfor) witaminy z grupy B, żelazo, kwas foliowy. 
Soja Białko, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały (sole żelaza, fosforu, potasu, sodu, witaminy z grupy B, choliny i witamina E).
Migdały 12 % białka, arginina, nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina E, z grupy B i minerały (mangan, magnez, miedź, wapń).
Sezam Białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy i substancji mineralne (wapń, fosfor, potas, magnez).
Produkty z pełnego ziarna zbóż Substancji mineralne, witaminy oraz białko i błonnik.
Komosa ryżowa  Białko, wszystkie niezbędne dla człowieka aminokwasy, sole mineralnych (wapnia, fosforu, potasu i  żelaza, magnezu), witaminy z grupy B.
Amarantus Białko, witaminy z grupy B, witaminy A, E i C, nienasycone kwasy tłuszczowe, tokotrienole i skwalen, błonnik
Wodorosty 70% pełnowartościowego białka, składniki mineralne (wapń, żelazo, potas, siarka, jod, mangan, selen, cynk i krzem), witaminy z grupy B, beta-karoten, witamina C, K i E. 

Dieta dla wegetarian – o czym warto pamiętać?

Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska może pomóc przy problemach z nadwagą i zapobiegać wielu chorobom.  Jak w przypadku każdej diety eliminacyjnej, tak i dieta wegetariańska łączy się z koniecznością zastąpienia składników odżywczych, z których się rezygnuje, by nie doprowadzić do niedoborów cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. W razie problemów z samodzielnym ułożeniem diety i obawami, że nie będzie odpowiadała dotychczasowym preferencjom smakowym, warto skorzystać z gotowego cateringu diety wegetariańskiej na hitdieta.pl, by ze smakiem rozpocząć nowy etap w życiu.