Każda dieta eliminacyjna łączy się z wyrzeczeniami. Nie inaczej jest w przypadku diety bezglutenowej, która dla wielu oznacza głównie porzucenie wszystkiego, co do tej pory najbardziej się lubiło. Ale czy faktycznie to tylko i wyłącznie odmawianie sobie przyjemności?

Kiedy trzeba zrezygnować z glutenu?

Dieta bez glutenu konieczna jest wtedy, kiedy organizm wysyła sygnały o tym, że nie radzi sobie z trawieniem białek pochodzących ze zbóż. Na co należy zwrócić uwagę?

  • przewlekłe zmęczenie i apatię;
  • objawy gastryczne –  wzdęcia, uczucie ciężkości;
  • utratę wagi, nudności, wymioty;
  • bóle głowy;
  • brak sił witalnych, spadki energii;
  • czasem problemy skórne – wysypki, nasilony trądzik.

Może się okazać, że problemy te nasilają się po konkretnych posiłkach – zjedzeniu kanapek, makaronu czy kaszy lub też mają charakter przewlekły. Nietolerancja glutenu nie daje oczywistych objawów, może przypominać także inne schorzenia, jednak warto dokładnie obserwować swój organizm szczególnie pod kątem dotychczasowej diety i w razie czego podjąć działania, które nie tylko zmienią nawyki żywieniowe, ale przede wszystkim poprawią jakość życia. 

Smacznie, zdrowo, bezproblemowo

Największym wyzwaniem, jakie stawia dieta bezglutenowa, jest porzucenie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Kanapki z chrupiącego chleba, góra makaronu do rosołu, sos zagęszczany mąką… to nie tylko smaki dzieciństwa, ale i standard w wielu domach. Jak się przestawić na nowy tryb? Dieta bez glutenu wymaga nastawienia się na zmiany, co nie oznacza, że są to zmiany na gorsze. Okazuje się bowiem, że znacznie trudniej zmienić przyzwyczajenia niż… smaki. 

Jednak dieta bez glutenu okazuje się nie tylko zdrowa, ale przede wszystkim wyjątkowo smaczna, bowiem wprowadza do codziennego jadłospisu produkty, o których wcześniej się nie myślało. Dla wielu okazuje się znacznie lepsza niż dotychczasowa, a owe wyrzeczenia nie stanowią żadnego wyzwania. 

Co jeść zamiast glutenu?

To proste – warzywa, jajka, owoce, mięso, przetwory mleczne, rośliny strączkowe, orzechy, kiełki. Nie brakuje także zbóż, które naturalnie nie zawierają glutenu – ryż, gryka, proso, amarantus, kukurydza. Glutenu nie zawierają także quinoa, soja, tapioka oraz wiele innych produktów, z których można komponować wspaniałe dania. Warto skorzystać z gotowego bezglutenowego cateringu od hitdieta.pl, w którego jadłospisie znajdą się wszystkie produkty, zapewniające bogatą, zbilansowaną, ale przede wszystkim zdrową dietę dla tych, którzy nie mogą spożywać glutenu.