Ile ludzi – tyle sposobów odżywiania. Niektóre wynikają z mody, inne z zaleceń lekarskich. Jeśli chodzi o dietę bez nabiału, najczęściej łączy się ona z nietolerancją laktozy, której skutki mogą skutecznie uprzykrzać życie. Kiedy należy rozpatrzyć odstawienie nabiału?
- Przewlekłe zmęczenie, apatia;
- Bóle brzucha, wzdęcia, uczucie ciężkości;
- Mdłości, zwiększona ilość gazów;
- Problemy z cerą – wzmożony trądzik, wysypki, przebarwienia.
Decydując się na dietę bez nabiału, warto jednak pamiętać o tym, by wyeliminowane składniki odżywcze zastąpić innymi, które dostarczą organizmowi wszystkiego, co niezbędne do zachowania zdrowia i dobrej kondycji.
Nic odzwierzęcego, czyli dieta wegańska
Dieta bez nabiału dotyczy również wegan, którzy świadomie rezygnują ze wszystkich produktów odzwierzęcych, w tym także mleka i jego przetworów. W tym wypadku dieta powinna być odpowiednio wzbogacona o większą ilość owoców, zbóż oraz roślin, będących bogatymi źródłami wyeliminowanych składników odżywczych. W razie wątpliwości i problemów z ułożeniem odpowiednio zbilansowanej diety, zawsze warto skierować się do fachowców lub skorzystać z gotowych cateringów dietetycznych, np. hitdieta.pl.
Jak nie nabiał, to co? Co jeść zamiast produktów mlecznych?
Decydując się na dietę bez nabiału, czy jakąkolwiek dietę eliminacyjną, należy liczyć się z koniecznością ustalenia nowego, zbilansowanego jadłospisu, dzięki któremu organizm nie odczuje żadnego braku. Nabiał jest źródłem wapnia i wielu cennych witamin, ale nie jest niezastąpiony. Co jeść, by zapewnić organizmowi wszystko to, co niezbędne?
- Warzywa;
- owoce;
- napoje roślinne – mleko owsiane, ryżowe, kokosowe, migdałowe, sojowe;
- ziarna zbóż (w tym mak i sezam, bardzo bogate w wapń);
- orzechy;
- ryby i konserwy rybne;
- zioła, np. natkę pietruszki;
- kiszonki;
- zboża – kasze, ryż.
Dieta bez nabiału powinna być odpowiednio wzbogacona w te same składniki, które odstawiło się wraz z produktami mlecznymi, aby nie dopuścić do niedoborów i wyjałowienia organizmu.
Najnowsze komentarze