Niedoczynność tarczycy to przewlekła choroba autoimmunologiczna, dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Polega na niedoborze produkowanych przez tarczycę hormonów  – tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Organizm produkuje przeciwciała przeciw własnej tarczycy, co powoduje zapalenie, wyniszczanie tego narządu i obniżenie zdolności do produkcji wspomnianych hormonów. Leczenie zależne jest od objawów, zazwyczaj zachodzi konieczność uzupełnienia brakującego hormonu. Ważna jest także dieta Hashimoto.

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Do najczęściej zauważanych i najbardziej uciążliwych objawów problemów związanych z niedoczynnością tarczycy są:

  • Wzrost wagi, zaparcia, ogólne spowolnienie metabolizmu;
  • spadek witalności i energii, ospałość ;
  • częste uczucie zimna;
  • u kobiet – zaburzenia miesiączkowania;
  • słaba kondycja i wygląd włosów, skóry i paznokci.

Dieta a choroba Hashimoto

Poza zgłoszeniem się do lekarza i zapewnieniem sobie odpowiedniej opieki medycznej, można również zawalczyć o zdrowie poprzez dobór odpowiednich składników odżywczych. Dieta Hashimoto powinna opierać się zarówno na dobrze zbilansowanym jadłospisie, jak i na określonym sposobie jedzenia.  

Co jeść przy chorobie Hashimoto?

Bardzo ważna przy chorobie Hashimoto jest regularność posiłków. Powinno się spożywać 4-5 posiłków co 2-3h, a ostatni na 2h przed snem. Dzięki temu będzie się jadło częściej, ale mniejsze porcje, co pozwoli uniknąć przeciążenia organizmu (w tym także zaparć) oraz zminimalizuje ryzyko wzrostu wagi. A co powinno znaleźć się w diecie Hashimoto

Błonnik i duża ilość wody – pomoże to przeciwdziałać zaparciom. Warto wprowadzić dużą ilość owoców oraz produktów zbożowych, bogatych w błonnik pokarmowy oraz wypijać nie mniej niż 1,5 litra wody dziennie. 

Niezbędne będą także minerały i pierwiastki, które wspomogą pracę tarczycy i syntezę hormonów, będą miały właściwości immunomodulacyjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające.

WITAMINY I PIERWIASTKI W CZYM SIĘ ZNAJDUJĄ
Jod Ryby i owoce morza, jaja, mleko, jogurty, żurawina, sól jodowana.
Selen Chleb pełnoziarnisty, nasiona słonecznika, tuńczyk, ostrygi, orzechy brazylijskie, mięso wołowe, wieprzowe, drobiowe, baranina, mleko i przetwory mleczne, grzyby, jajka, żyto i gryka, 
Witamina D Olej z wątroby dorsza, śledź, łosoś, makrela, sardynki, jaja

 

UWAGA! Nadmiar jodu również może powodować niedoczynność tarczycy, jego ilość w codziennej diecie jest wystarczająca, głównie za sprawą soli jodowanej, i nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji. 

W przypadku problemów z ułożeniem nowej, zbilansowanej diety przy chorobie Hashimoto, warto skorzystać z gotowego cateringu diety Hashimoto od hitdieta.pl, ułożonego przez specjalistów i dedykowanego osobom z problemami. 

Czego unikać przy chorobie Hashimoto?

Jak w przypadku każdej choroby, także przy niedoczynności tarczycy powinno się unikać pewnych grup pokarmów i składników. Dieta Hashimoto nie powinna zawierać:

  • Związków goitrogennych – substancji wolotwórczych, zmniejszających przyswajanie jodu z pożywienia. Znajdują się m.in. w soi, kapuście, kalarepie, kalafiorze, brukselce, kapuście pekińskiej, jarmużu, brokułach, rzodkiewce, rzepie, szpinaku, batatach, siemieniu lnianym, pędach bambusa, chrzanie, orzeszkach pinni, gorczycy,  truskawkach, gruszkach, brzoskwiniach.
  • Słodyczy – Należy ograniczyć ilość spożywanego cukru, który sprzyja powstawaniu zaparć, dlatego konieczna będzie rezygnacja ze słodyczy lub znaczne zmniejszenie ich ilości.

Istnienie szereg zaleceń dotyczących odpowiedniej diety dla osób chorujących na niedoczynność tarczycy. Warto zadbać o to, by dieta Hashimoto była jak najlepiej dobrana do własnych potrzeb.